Cenaze Yemeği

13 Ocak 2020
Cenaze Yemeği

Cenaze Yemeği (Taziye Yemeği)

Cenaze yemeği bir diğer deyişle taziye yemeği; Bir yakınını kaybetmenin sıkıntısı ve üzüntüsü içerisinde olan cenaze sahiplerinin, taziye için gelen misafirlere yemek hazırlayıp ikramda bulunmasıdır. Taziye yemeğinin İslam dinimizde önemli bir yeri vardır ve defnedilen kişinin günahlarının hafiflemesi içinde verildiği rivayet edilmektedir. Cenaze yemeklerinin nasıl hazırlanması ve içeriğinin hangi tür yemeklerden oluşması gerektiğini sizler için açıklamak istedik.

Cenaze Yemeği Nasıl Hazırlanır ?

Cenaze yemeği, cenaze sahipleri tarafından ölen kişi hayrına komşular, tanıdık, tanımadık herkese dağıtılan yemeklerdir. Cenaze yemeği genellikle pilav, etli, tavuklu nohut, soguk/sıcak çorba, helva ve içecek olarak ayrandan oluşmaktadır. Tabiki bu menüyü istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Cenaze/taziye yemeği içeriğinde helva olması günün anlam ve önemini belirtmektedir. 

Cenaze Yemeğinde Helvanın Anlamı Nedir ?

cenaze yemeği ve taziye yemekleri

Cenaze yemeğinde helvanın anlamı Türk toplum ve geleneklerinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Ölü helvası, Cenazenin defnedildiği günden itibaren merhumun yedinci, kırkıncı, elli ikinci ve ölüm yıl dönümlerinde hayır amacıyla helva yapılarak dağıtılmaktadır. Anadolu'nun bazı bölgelerinde "can aşı" , "can helvası" , "kazma-kürek helvası" ve "hayır helvası" olarakta bilinmektedir. 

Taziye Ziyareti Nasıl Olmalıdır ?

Taziye ziyareti kısa ve ev halkını üzmeyecek bir şekilde usullere uygun olarak yapılmalıdır.

Cenaze Yemeği Siparişi Nereden Verilir ?

Cenaze yemeği siparişini yukarıda bulunan menülerimiz aracılığı ile verebilirsiniz. Siparişler yalnızca İstanbul ile sınırlıdır. Taziye yemekleri sıcak ve taze olarak belirttiğiniz gün ve saatte kapınıza kadar teslim edilir. Cenaze yemekleri siparişiniz üzerine size özel olarak hazırlanmaktadır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür eder yine bekleriz.

Paylaş :
WhatsApp
Sipariş & Destek
İçin Tıklayın!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.