Hoşgeldin Kampanyası kapsamında %5 ve
Çok Al Az Öde Kampanyası kapsamında %15'e
varan indirimler devam ediyor,
Haydi siz de İKRAMLA'yın!
ikramlalogo.jpeg (56 KB)

Cenaze mevlidi ve Cenaze yemeğinin kültürümüzdeki yeri?

18 Kasım 2019
Cenaze mevlidi ve Cenaze yemeğinin kültürümüzdeki yeri?

Yapılan birçok araştırma bize gösteriyor ki insanlar ölen kişiye ve ölüm kavramı üzerine her zaman kafa yordular ve her kültürde bu sorgulama birçok farklı şekilde kendine yer buldu. Geçmişte birçok farklı din ve kültür içinde ölen kişi için onlarca farklı ritüel yapıldı ve yas tutulup saygı duyuldu. Bu gelenek bugün de devam etmekle beraber kültürümüze başka gelenekler de kazandırmıştır. Belki de bunlardan en önemlisi cenaze mevlididir.

Cenaze yemeği her topluluk içinde farklılık gösterse de genel olarak ölen kişi defnedildikten sonraki süreçte, ölümün üzerinden geçen 7.günde, 30.günde, 40.günde ve her yıl ölümün sene devriyesinde verilmek üzere gerçekleştirilir. Kültürümüzde ölüme ve ölen kişinin ailesi ve çevresindeki yaşanan acıya saygı duyma oldukça önemlidir. Çoğu kültürde ölümün haberi alınır alınmaz yapılan yemeklerle ve alınan malzemeler ile birlikte cenaze evine gidilir ve hem acıyı paylaşmak hem de yapılması gereken işlere yardımcı olmak için taziye evinde hazır bulunulur. Kurulan taziye çadırlarında çay servisi ve yemek servisi yapılır.

Cenaze yemeği ise hem ölen kişinin ardından dini inanışa göre onun adına bir şeyler yapmak, hem ihtiyacı olan insanlar da olmak üzere insanların karnını bir öğün de olsa doyurup dualarını almak ve son olarak da insanlar arasında birliği güçlendirip ölen kişinin yakınlarının duydukları acıyı paylaşmak için verilir. Kültürümüzdeki yeri oldukça önemlidir.

Cenaze yemeği belli bir atmosfer içinde verilir. Yine kültürümüzdeki geleneklere göre ölüye ve acıya duyulan saygıdan gülmek, yüksek sesle televizyon izlemek ya da ölen kişi ile ilgili kötü konuşmak gibi şeyler yapılmaz ve cenaze mevlüdü saygılı bir hal içinde geçer. Yine yemeğin gerçekleştiği topluma göre yemek öncesinde ve ya sonrasında Kuran-ı Kerim okutmak ve dualar etmek kültürümüzün parçalarından biridir.

Cenaze yemekleri tercihe göre ölen kişinin yakınlarınca ya da yemek organizasyonu gerçekleştiren firmalarca hazırlanabilir. Yine yemekte hangi yemeklerin verileceği o bölgenin geleneklerine göre farklılık gösterse de mevlüt pilavı, bir çeşit sulu yemek ve içecek genel olarak tercih edilen cenaze menüleri arasındadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.